Niže istražite program po danima, a ovdje ga preuzmite.
PREUZMI PROGRAMKliknite na određenu programsku točku Rakete kako biste vidjeli više detalja.
Maja Jerčić (mag.paed., voditeljica KoHo pedagogije)
60 min
28.10. u 17:30 h + snimka
Kreativnost nije dodatak odgojno-obrazovnoj praksi – ona je njezin temeljni sastojak, njezin DNA. Zato se edukacija o kreativnosti već dugo nalazi na listi želja KoHo pedagogije, koja upravo originalnost i stvaralaštvo njeguje kao svoje temeljne vrijednosti. Na ovoj edukaciji promatramo kreativnost kao proces koji se može razumjeti, potaknuti i razvijati. Rastavljamo je na sastavne elemente kako bismo prepoznali što joj daje snagu, a što je sputava – u nama i oko nas. Upoznajemo različite kreativne alate i tehnike koje možete koristiti u vlastitom radu, ali i u timskoj suradnji. Jer tamo gdje postoji istinska praksa – postoji i kreativnost.
"Kreativnost je inteligencija koja se zabavlja." – Albert Einstein
Sanja Dellaido (magistra kineziologije, trenerica i edukatorica)
30 min
28.10. u 18:50 h + snimka
Djeca najbolje uče kroz igru i pokret – to je temeljna istina koja oblikuje njihov svijet.
Judo, što u prijevodu znači "nježan put", spaja igru, pokret i učenje u cjelinu koja snažno podržava socijalni i emocionalni razvoj djece.Na ovoj edukaciji pokazujemo kako judo nije samo sport, već životna filozofija utemeljena na osam moralnih vrijednosti – hrabrosti, poštovanju, samokontroli i drugima – koje se mogu prenijeti kroz svakodnevni rad s djecom.Kroz praktične primjere iz rada s djecom redovnog razvoja i djecom s teškoćama, istražujemo kako judo aktivnosti mogu poticati samopouzdanje, empatiju, koncentraciju i zdrave odnose – sve kroz igru koja nosi dublji smisao.
Judo je, prema UNESCO-u, idealan sport za djecu – jer razvija tijelo, emocije i odnose, a uči suradnji, ne agresiji.
Tamara Sorić, Milivoj Jovančević, Dalija Krnjak i Brankica Radovanović (nutricionistkinja, pedijatar, zdravstvena voditeljica i odgojiteljica)
30 min
28.10. u 18:50 h + snimka
Pretilost u ranoj dobi sve je prisutnija i nosi sa sobom niz tjelesnih, emocionalnih i socijalnih rizika. Ovaj okrugli stol otvara ključna pitanja o prvim pokazateljima, ulozi odraslih u oblikovanju prehrambenih navika, emocionalnom odnosu prema hrani i izazovima u komunikaciji s roditeljima. Kroz multidisciplinarni dijalog istražujemo kako prepoznati rizike na vrijeme, izbjeći stigmatizaciju i senzibilno podržati zdravi razvoj djeteta – kroz suradnju, razumijevanje i djelovanje.
Zdrav duh u zdravom tijelu./ Mens sana in corpore sano.
Paula Gorup (nutricionistkinja, pedijatar, zdravstvena voditeljica i odgojiteljica)
30 min
29.10. u 17:30 h + snimka
STEM nije rezerviran za laboratorije – on se skriva u dječjoj igri, svakodnevnim pitanjima i jednostavnim radnjama poput kuhanja, mjerenja ili slaganja. Ova edukacija pokazuje kako znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika prirodno žive u vrtićkom okruženju, bez posebne opreme i kompliciranih eksperimenata. Kroz konkretne primjere iz prakse, sudionici će otkriti kako prepoznati i poticati dječju znatiželju, stvaralaštvo i istraživački duh u svakodnevnim situacijama – jer STEM je, prije svega, način na koji djeca uče razumjeti svijet oko sebe.
Istraživanje nije privilegij znanstvenika, već prirodan način na koji djeca uče.
Iva Marić i Anamarija Burčul (Magistra francuskog jezika i književnosti i magistra pedagogije & magistra engleskog jezika i književnosti i pedagogije)
45 min
29.10. u 18:05 h + snimka
Rad u vrtiću zahtijeva srce, energiju i prisutnost. No kada se predugo daje bez obnavljanja, dolazi do emocionalnog iscrpljivanja – poznatog kao sindrom sagorijevanja. Na ovoj edukaciji pojasnit ćemo što sagorijevanje jest, kako ga prepoznati i što ga pospješuje. Fokus će biti na strategijama prevencije, mehanizmima nošenja te ulozi pedagoga kao stručne podrške unutar ustanove.
Kroz teorijsko polazište, praktične primjere i alate za samoprocjenu, polaznici će dobiti prostor za refleksiju, ali i konkretne smjernice kako očuvati sebe – jer dobrobit djece počinje s dobrobiti odraslih koji s njima rade.
„Ne moraš uvijek biti snažan,“ reče Panda.
„Ponekad je i disanje dovoljno.“
– Veliki Panda i Sićušni Zmaj, James Norbury
Zoran Vakula, Ivana Mlađan, Ana Košković, Paula Gorup, pobjednici natječaja (Autor slikovnica, odgojno-obrazovni stručnjaci)
45 min
29.10. u 19:00 h + snimka
Na Jupiteru razgovaramo o slikovnicama Zorana! Slikovnice „Vremenaste priče“ djeci na zabavan i razumljiv način približavaju svijet vremena i vremenskih pojava. Kroz priče i ilustracije objašnjavaju različite meteorološke termine, potičući znatiželju i rano razumijevanje prirode.
NATJEČAJ ''VRIJEME U VRTIĆKOJ MAŠTI''
Što kad vrijeme ne mora biti samo sunčano, oblačno ili kišno? Što kad djeca mogu osmisliti svoje vrijeme – onako kako ga vide, osjećaju ili zamišljaju?
U sklopu projekta „Vrijeme u vrtićkoj mašti“ pozivamo vas da sa svojom skupinom osmislite vrijeme iz dječje mašte i prikažete ga kroz kratku priču popraćenu crtežem ili više njih.
To može biti potpuno novo vrijeme koje još ne postoji, neobična vremenska pojava (npr. šarena kiša, tiha grmljavina), nepredvidiva vremenska prognoza, lik koji živi u vremenu (npr. Oblak Zijevko, Sunčica Lutalica)ili nešto drugo što samo djeca mogu zamisliti!
Što šaljete:
- Kratku priču
- Crtež(e) koji prate i vizualno oživljavaju priču
- Uz rad pošaljite i: naziv rada, ime skupine i vrtića
Gdje i do kada šaljete:
- Pošaljite priču u Wordu ili PDF-u te sken ili fotografije crteža (JPG/PNG) na:
info@kohopedagogija.com do 1. 10. 2025.
Što nakon toga?
- Sve vaše radove prikupit ćemo i objaviti u zbirci priča – mjestu gdje vrijeme ne mora biti obično!
- Najmaštovitija ideja bit će posebno predstavljena na online događaju „Vrijeme iz vrtićke mašte i slikovnice Zorana Vakule“, a pobjednički vrtić osvojit će jednu online edukaciju KoHo pedagogije za cijelu ustanovu.
Tijana Petrović i Tatjana Radaković (Magistra komunikologije i certificirana trenerica za primjenu Designathon metodologije & Magistra pedagogije i koordinatorica obrazovnog programa u KidHub-u)
45 min
30.10. u 17:30 h + snimka
Često čujemo kako djeca ne provode dovoljno vremena na otvorenom – ali rijetko se pitamo što konkretno možemo učiniti da to promijenimo. Uključujemo li ih doista u odluke koje oblikuju njihov svakodnevni život i prostor u kojem odrastaju? Predavanje o programu Znanstveno igralište pokazuje kako se participacija djece može ostvariti kroz zajedničko osmišljavanje prostora za igru i učenje na otvorenom, koristeći metode dizajn razmišljanja. Kroz konkretne primjere vidjet ćemo kako djeca, odgojitelji i lokalna zajednica mogu zajedno stvarati prostore koji odražavaju dječje ideje, potrebe i povezanost s prirodom. Takav pristup potiče osjećaj pripadnosti, odgovornosti i ekološke svijesti – jer ondje gdje se mišljenje djece uvažava, nastaju prostori koji uče, nadahnjuju i povezuju.
„Ako želite izgraditi brod, ne okupljajte ljude da skupljaju drvo – naučite ih čeznuti za beskrajnim morem.“
– Antoine de Saint-Exupéry
Karla Bajnštingel, Kokolingo (E Glas) (Karla je logopedinja, a Kokolingo prva digitalna logopedska vježbenica osmišljena u Hrvatskoj)
60 min
30.10. u 18:20 h + snimka
Razvoj jezika i govora jedan je od ključnih pokazatelja djetetova ranog razvoja – ali kada možemo reći da dijete “kasni” i što tada učiniti? Ova edukacija namijenjena je roditeljima i stručnjacima koji svakodnevno prate rani razvoj djece. Kroz jasno objašnjenje razvojnih faza i očekivanja u određenoj dobi, sudionici će naučiti kako prepoznati moguće znakove odstupanja u jezično-govornom razvoju. Govorit ćemo o tome kada zabrinutost ima temelja, kako izgleda rana podrška te zašto savjet logopeda često može biti dovoljan i bez uključivanja u terapiju. Cilj edukacije je osnažiti odrasle koji brinu o djetetu da kroz svakodnevne aktivnosti potiču njegov komunikacijski razvoj i pravovremeno reagiraju kad je to potrebno.
„Jezik je odjeća misli.“ – Samuel Johnson
60 min
30.10. u 19:30 h + snimka
Imate dobar primjer iz prakse koji želite podijeliti s drugima?
Pridružite se Razvojnoj raketi kao izlagač i budite dio inspirativne zajednice koja njeguje razmjenu iskustava među odgojno-obrazovnim stručnjacima. Izlaganje traje 15 minuta i odnosi se na primjer iz prakse, izravno iz vaše skupine, ustanove ili osobnog profesionalnog iskustva. Prijaviti se možete unutar jedne od triju tematskih sekcija: 1. Komunikacija i jezično-govorni razvoj, 2. Razvoj socijalnih i emocionalnih vještina, 3. Mašta i kreativnost.
Kako se prijaviti?
Preuzmite upute i obrazac za prijavu izlaganja klikom na gumb ispod.
Ispunjeni obrazac pošaljite na info@kohopedagogija.com do 5. 9. 2025.
Svi sudionici imaju pristup i za Zoom termine i pristup snimkama.
Uključite se u Razvojnu raketu i pristupajte sadržajima kada želite, bez vremenskog ograničenja.
Više vam odgovara slušati edukacije u hodu, tijekom šetnje ili usputnih aktivnosti? Sve edukacije dostupne su i u audio formatu – za trenutke kad nemate vremena za ekran, ali želite ostati u toku. Još više slobode u načinu kako učite – kad vama odgovara, kako vama odgovara.
Bogati materijali za samostalno istraživanje & potvrde o stručnom usavršavanju
(10 sati)
Uključite se kao izlagač na Razvojnu raketu! Inspirirajte i motivirajte druge svojim primjerom dobre prakse ili kratkim predavanjem. Prijave za izlagače su zatvorene.
Kod prijava 5+ sudionika iz iste ustanove uključen je popust na ukupan iznos kotizacija.
Postavite nam pitanje ili se odmah prijavite!